Şahkulu Akademisi’nde Kültür, Edebiyat ve Sanatla Dolu Bir Ders Günü Vardı…

[fusion_text]Şahkulu Alevi Akademisi 3. Dönem Dersleri Devam Ediyor.

Akademinin 8.  haftasında dün,  1 Nisan cumartesi günü, dolu dolu geçen dersler vardı…

Akademisyen, Müzisyen ve çok yönlü çalışmalarıyla önemli çalışmalara imza atan genç bir yeteneğimiz olan Dr. Ulaş Özdemir, Alevilik Ve Müzik konusunda çok doyurucu bir sunum gerçekleştirirken akıcı konuşmasını verdiği örneklerle zenginleştirerek bu dersin çok verimli geçmesini sağladı. Özdemir yeni çıkan son kitabındaki gibi “Kimlik, Ritüel, Müzik İcrası “İstanbul Cemevlerinde Zakirlik  Hizmeti” konusuna da değinerek, zakirliğin Alevilikteki önemine vurgu yaptı.

Sonrasında Araştırmacı – Yazar ve Fransızcadan çevirileri de olan “Alevilerde Semahlar” kitabı ve çalışmalarıyla tanınan İlhan Cem Erseven ise bugün Alevilik ve Edebiyat konusunu işlediği dersiyle yine çok canlı örneklerle konunun anlaşılmasını sağladı. Özellikle Çağdaş Türk Edebiyatı’nda Alevilik olgusunu ele alan Erseven, bazı kitaplardan örneklerle Türkiye’de roman ve öykülerde Aleviliğin ele alış tarzını irdeleyen bir sunum yaptı.

Konusunda uzman, genç yeteneklerimizden birisi ve sinema üzerine ciddi çabaları olan, yayınlanmış 6 kitabı bulunan, yazar Rıza Oylum ise Alevilik ve Sinema başlığı altındaki iki saatlik sunumunda diğer iki konuşmacı gibi katılımcıların çok iyi anlayacağı bir üslupla konuyu ortaya serdi. Oylum hem tarihsel süreci, hem de Aleviliğin Türk sinemasında, belgesel ve dizilerde işlenişini görsel örnekleriyle vererek gerçekten çok faydalı, kalıcı bir söyleşiyi gerçekleştirmiş oldu.

Kültür sanatla, edebiyatla dolu dolu geçen Şahkulu Alevi Akademisi’nin 8. Dersi belleklerde yer edecek bilgi aktarımına, sohbet ortamına sahne oldu.

Değerli hocalarımıza ve katılımcılara çok teşekkür ediyoruz…[/fusion_text]

Bir Cevap Yazın