KIZ ÖĞRENCİ YURDU TANITIMI YAPILDI

Şahkulu Kadın Komisyonu’nun organize ettiği ”Kız Öğrenci yurdu Tanıtım Konseri” 11 Şubat Pazar günü Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Yoğun bir katılımın olduğu etkinlikte Kartal Belediyesi’nin desteğinde Kartal’da yapılan “Mustafa Necati Şahkulu Kız Öğrenci Yurdu” ile ilgili bilgiler verildi, Şahkulu Sultan Vakfı’nın yaptığı çalışmalar anlatıldı ve Şahkulu Alevi Akademisi 4. Dönem derslerine katılanlara “Katılım Sertifikaları” dağıtıldı.
Cemil Aydın’ın moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte Şahkulu Kadın Komisyonu adına Nazife Doğan katılımcılara dayanışma çağrısı yaparken, Şahkulu Sultan Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Taştekin ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Değerli Canlar,
Sevgili Konuklar,
Daha 7. Yüzyılda, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali’nin yolundan yürüyen canlar hoşgeldiniz…

Anadolu’nun aydınlanma yüzyılı olan 13. Yüzyılda, “ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyen
Hacı Bektaş Veli’nin yolundan yürüyen canlar hoşgeldiniz…

20. Yüzyılda, bu Cumhuriyeti kuran ve “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yürüyen canlar hoşgeldiniz…

Bugün burada bu yoldan yürüyenlerin imza attığı
çok önemli bir önemli çalışmaya destek vermek için bir araraya gelenler hoşgeldiniz…
Sevgili Canlar,
Değerli Konuklar,
Adına vakıf kurduğumuz, Şahkulu Sultan Horasan Erenlerinden bir yüce Pirdir. Şahkulu Sultan, yaklaşık 1370’lerde bugünkü dergâhın bulunduğu yere gelerek, halkı aydınlatma faaliyetlerine başlamış, kapısını “72 millete ve 18 bin aleme” açan, çevresini aydınlatan bilge bir Yol Eridir.

700 yıllık Şahkulu Sultan Dergahı 1826 yılında, II. Mahmut döneminde Osmanlı tarihine “Vaka-i Hayriye” (Hayırlı Olay), Alevilerin tarihine ise “Vaka-i Şeriye” (Hayırsız Olay) diye geçen büyük saldırılarda “Yeniçeri olayları” bahane edilerek yerle bir edilmiş, içindeki kütüphane ve arşiv yakılmıştır. Bu saldırılar sonrası Hacı Bektaş Veli Dergahı başta olmak üzere, Şahkulu Sultan Dergahı da dahil onlarca dergahın yönetimine Nakşibendi Şeyhleri atanarak, Alevi-Bektaşi Dergahları Sünnileştirilmeye çalışılmıştır.

Bu gidişe Dergahın son postnişinlerinden biri olan Mehmet Ali Hilmi Dedebaba (1842-1907) “dur” demiştir. Mehmet Ali Hilmi Dedebaba, bir vakıf kurarak dergahı yeniden inşa etmiş ve muhipleri irşat eylemiştir.

O dönem yüzlerce dönüm araziye sahip olan Dergah restore edildikten sonra, bir dizi ev, bahçe ile eğitim, konaklama ve aşevi olarak hizmet vermiştir. Ayı zamanda bir aşevi niteliği de olan Şahkulu Dergahı’nda bu dönemde sebze, meyve yetiştirilmiş, geniş dutluklar kurulmuş, ipek böcekçiliği yapılmıştır.

Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayi Milliyecileri destekleyen Dergah, Mustafa Kemal öndeliğindeki ulusal kurtuluş mücadelesinin yanında yer almış, Cumhuriyetin kurulmasını desteklemiştir.

Edip Harabi, Neyzen Tevfik ve Mehmet Ali Hilmi Dedebaba, beş yüzü aşkı dervişin, dervişanın (Bacının) eğitildiği, barındığı, hizmet verdiği Şahkulu Sultan Dergahı 1963 yılında çıkan yangında tam anlamıyla yerle bir olmuştur.

Şahkulu Sultan Dergahı’na sahip çıkmak ve yaşatmak için 1985’de kurulan dernek, daha sonra vakfa dönüşerek on beş yıllık uzun ve meşakkatli bir çalışma sonucu Dergah’ı bugünkü haline getirmiştir.

Devletten yardım almadan, bağışlarla bugüne gelen Şahkulu Sultan Dergahı, bugün ŞAHKULU SULTAN KÜLLİYESİ MEHMET ALİ HİLMİ DEDEBABA ARAŞTIRMA EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI tarafından yönetilmektedir.

Türkiye’nin en köklü Alevi – Bektaşi kurumlarından birisi olan Şahkulu Sultan Dergâhı Vakfı, 1985 yılında dernek olarak kurulmuş, bugün “Şahkulu Sultan Külliyesi Mehmet Ali Hilmi Dedebaba Araştırma Eğitim ve Kültür Vakfı” ismiyle halka hizmet veren bir büyük inanç, kültür ve eğitim merkezi konumundadır.

Şahkulu Sultan Vakfı, kurulduğu ilk günden bu yana, eğitime, bilime, kültürel çalışmalara öncelik tanımış, bu konuda ciddi çalışmalar yapmıştır:

• Her hafta binlerce insanın ziyaret ettiği, kurban tığladığı, lokma dağıttığı, ceme katıldığı Şahkulu Sultan Dergahı son 30 yıl içinde yeniden önemli bir inanç merkezine dönüşmüştür.
• Şahkulu Sultan Vakfı yaklaşık 2 bin 800 gence burs vermiş, birçoğunun üniversiteyi bitirerek, iş bulmasına, kariyer yapmasın vesile olmuştur.

• Şahkulu Sultan Vakfı, Alevilikle ilgili yaklaşık elli kitap ve kitapçık hazırlayarak eğitim alanındaki büyük boşluğun doldurulmasını sağlamıştır.

• Şahkulu Sultan Vakfı 30 yıllık bir çabanın sonucunda 10 bin kitabı, binlerce dergiyi ve görseli bünyesinde barındıran “Şahkulu Alevi Bilgi Merkezi”ni (Kütüphane ve Arşiv Merkezi) faaliyete sokmuştur.

• Yüzlerce söyleşi, panel ve dinletiyle on binlerce insana Aleviliğin temel değerleri konusunda bilgi aktarma merkezine dönüşen Şahkulu Sultan Vakfı, Türkiye’de bir ilk olarak “Alevilik – Bektaşilik Temel Eğitim Seminerleri”ni düzenlemiş, son iki yılda da bu çalışmayı “Şahkulu Alevi Akademisi”ne taşımıştır.
• Şahkulu Sultan Vakfı, Türkiye’de bir ilk olmak üzere “Şahkulu Alevi Kitap Fuarı” düzenlemiş, 2016 yılına başlayan bu çalışma 2017’de de yapılarak gelenekselleşmiştir. Fuar, Alevilik Bektaşilik’le ilgili yüzlerce kitabı, onlarca yayınevini ve yazarı okuyucuyla buluşturmuştur.
• Şahkulu Sultan Vakfı, unutulmaya yüz tutmuş ozanlık geleneğini yaşatmak için “Şahkulu Ozanlar Festivali” düzenlemiş ve bunu geleneksel hale getirmeyi planlamıştır.
• Şahkulu Sultan Vakfı, gençlere ve kadınlara özel önem vererek komisyonlar kurmuş, “Şahkulu Gençlik Günleri”ni geleneksel hale getirmiştir.
• Şahkulu Sultan Vakfı, Yas-ı Muharrem ayında düzenlediği “Muharrem Sohbetleri”ni geleneksel hale getirmiştir.
• Alevi kültürünün ve inancının ayrılmaz bir parçası olan bağlama ve semah Şahkulu Sultan Vakfı tarafından kuruluşundan bu yana düzenli olarak kurs şeklinde verilmektedir.

Değerli Canlar,
Sevgili Konuklar,
Yukarıda saydığım çalışmaların yanı sıra Şahkulu Kadın Komisyonu’nun organizasyonunda bugün bizi burada buluşturan diğer önemli bir çalışmamız da Şahkulu Sultan Dergahı ile Kartal Belediyesi’nin işbirliği sonucu Kartal Soğanlık’ta inşaatı devam eden “Mustafa Necati Şahkulu Öğrenci Yurdu” projesidir.
Kartal Belediyesi’nin yaptığı arsa tahsisi ile 2012 yılında Kartal Yakacık’ta başlayan “Mustafa Necati Şahkulu Kız Öğrenci Yurdu” inşaatı bitme aşamasına gelmiş durumda.
11 bin m2 kapalı alan olan Kız Yurdu’nun toplam 320 yatak kapasitesi olacak. Toplam 13 milyon TL’ye mal olacak “Şahkulu Kız Öğrenci Yurdu”nun bu yıl sonunda bitirilmesi planlanıyor.
Kaba inşaatı bağışlarla, Kartal ve Ataşehir Belediyesi’nin katkılarıyla biten inşaatta şimdi “ince işçilik” yapılıyor.
320 yatak kapasiteli kız yurdunda, etüt merkezi, sinema, konferans salonu, kuaför gibi hizmet alanları yer alıyor.
Sevgili Canlar,
İnşaatın bitmesi ve bir an önce hizmete girmesi için herkesin katkısına ihtiyacımız var.
Bu çalışmaya destek veren Kartal Belediye başkanımız Altınok Öz şahsında bütün belediye çalışanlarına ve bu çalışmaya destek veren bütün canlara ve sanatçı dostlarımıza tek tek teşekkür ederiz.
Bu topraklarda barışın, yan yana yaşamın, kardeşliğin ve aydınlanmanın temsilcileri olan biz Aleviler daha güzel şeylere layıkız.
Bu güzel ülkemiz güzel şeyleri hak ediyor.
Kimsenin inancından ya da kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği, herkesin kardeşçe ve eşit koşullarda yan yana barış ve huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye özlemi ile hepinizi örgütlü bir şekilde cumhuriyetimize sahip çıkmaya, laik ve demokratik bir Türkiye’yi yeniden inşaa etmeye davet ediyoruz…
Bir olalım, iri olalım, diri olalım!
Saygı ve sevgilerimizle…