Bayraktar Köyünde Hıdırellez coşkusu!

Bayraktar köyü mesire alanında gerçekleşen Hıdrellez şenlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlanıldı. Ardından Mavi Grup Türk Halk Müziği ezgilerini seslendirdiler. Ardından Bayraktör Köyü Muhtarı Arif Akdeniz, şenlikler hakkında bilgi verdi. Hubyar Vakfı Kurucusu Cemal Coşkun ise konuşmasında  “Eline diline beline sahip çıkacağız,  Vatan sevgisiyle Atatürk sevgisiyle barışla kardeşlik sevgiyle yaşayacaksınız” dedi.

 

GENİŞ KATILIM

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara,  İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, CHP Kartepe ilçe Başkanı Cumhur Karakadılar, İl Başkan vekili Hüseyin Acurman, Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli şube başkanı Birol Sağlam, CHP il Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, Türk Macar Dostluk Derneği başkanı Meral Uçarı, Bayraktar köyü muhtarı Arif Akdeniz, Hubyar Vakıf Kurucusu kemal Coşkun, Karacaahmet Sultan Derneği Başkanı Dede Muharrem Ercan, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Şirin, ESKİ CHP Hikmet Erenkaya, KBB Başkan danışmanı Nermin Tol,  Kocaeli Milletvekili CHP Körfez ilçe Başkanı Mehmet Kaçar ile bayraktar sakinleri ve çok sayıda çevre illerden gelen vatandaşlar katıldı.

 

PLAKET VERİLDİ

Hıdrellez şenliklerine katkı gösteren Bayraktar Elif Ana Türbesi, Balören Belen Keçeci Seyit Ahmet Türbesi, Hacı İbrahim Darıca dede Türbesi, ve Mecidiye Uzun Hasan Türbesi yetkilileri olmak üzere birçok kurum ve kuruluşa plaket takdimi sunuldu. Şenlikler kapsamında Karacaahmet Sultan Kültürü, Tanıtma ve Dayanışma Türbesini Onarma Derneği, Şahkulu Sultan Vakfı ve İzmit Belediyesi katkılarıyla Ali Sağlam, Özden Çelik ve Orkestrası, volkan Yılmazer, Dilek Yıldız, Hasan Alkan ve Hasan Cihan sahne aldı. Öte yandan Karacaahmet Sultan Kültürü Tanıtma, Dayanışma ve Türbesini onarma Derneği semah ekibi gösteri yaptı.

 

ÖNEMLİ BİR GÜNDÜR

İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan Zanburkan “Bu tür bayramlar toplum bütünlüğünde büyük önem arz ediyor. Hıdrellez renklisinde bir bütünlük ve evrensellik sağlamıştır. Hıdrellez insan ve doğa sevgisiyle geleneksel Kültür ve Doğal değerlerimize katkı sağlamıştır. Hıdrellez bizi biz yapan bir gündür. Birlik ve beraberliğimizin simgesi, kültürümüzün dostluğumuzun,  kardeşliğin simgesi olan baharın gelişinin simgesi dedi.

 

DENİZLERİN ÖLÜMÜNÜ ANDI

Kocaeli CHP Milletvekili Tarhan ise bizler her zaman sizlere destek olmaya ve yanınızda bulunmaya çalışıyoruz. Ve 6 Mayıs aynı zamanda Türkiye’nin bağımsızlığı için mücadele eden Denizlerin ölüm yıldönümü onları da saygı ile anıyoruz dedi.

Serkan BORLAK / http://www.kocaeligazetesi.com.tr/bayraktar-koyunde-hidirellez-coskusu-665528h.htm

Bir cevap yazın